В Україні система приватного виконання судових рішень діє відносно недавно. Відповідний закон «Про органи та особи, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» було ухвалено парламентом у 2016 році. Таким чином, у нас вже є приватні виконавці, які за такий короткий час на практиці довели дієвість цього інституту. Водночас, в суспільстві все ще можна почути побоювання, пов’язані з діяльністю «приватників».

Це при тому, що такі фахівці десятиліттями успішно працюють в багатьох Європейських країнах, являючи собою суб’єктів незалежної професійної діяльності. Щоб зрозуміти дієвість роботи «приватників» варто дослідити – за якими принципами вони здійснюють свою діяльність в інших країнах.

Французькі династії приватних виконавців

У багатьох європейських країнах працюють лише приватні виконавці. Однією з найуспішніших вважається французька система виконання рішень. У Франції приватні виконавці розпочали свою діяльність ще за часів королівського правління. Наразі в країні є навіть цілі династії «приватників». У країні судові виконавці призначаються Міністерством юстиції та керують власним бізнесом надаючи роботу іншим.

Цікаво, що у Франції є традиція за якою йдучи на пенсію виконавець продає свою контору. Нові власники викуповують ліцензії й працюють у середньому 50 років. Водночас, контролює процес укладання угоди купівлі-продажу та її вартість Міністерство юстиції.

Не дивно, що запроваджуючи роботу приватних виконавців інші країни, часто розглядають саме французьку систему. Її вводять з урахуванням специфіки тієї чи іншої країни.

Від Кодексу Наполеона й до сьогодні

У Нідерландах судові рішення теж виконують приватні виконавці. Започатковано цю систему було ще за часів Кодексу Наполеона, якому 200 років. Охочі опанувати цю професією повинні скласти іспит і пройти стажування. Також вони обов’язково зобов’язані мати бізнес-план, в якому вказати потенційних клієнтів, прописати як планують відшкодовувати витрати тощо. Всі виконавці входять в «Королівську організацію професійний судових виконавців. Ця організація сприяє поліпшенню діяльності представникам цієї сфери та здійснює нагляд за їхньою діяльністю.

Державні виконавці VS приватні

Водночас, є в Європі й країни, де приватні виконавці працюють на рівні з державними. У Болгарії діє змішана система виконання судових рішень. Там приватні виконавці розпочали свою діяльність ще у 2008 році. Більшість виконавчих проваджень у цій країні віддають на виконання саме їм. Сприяє цьому те, що свого часу «приватникам» надали широкі повноваження і встановили адекватну плату за їх роботу. В Болгарії повноваження приватних і державних виконавців однакові.

На допомогу державним, запровадили інститут приватних виконавців, і в Грузії. Тут реорганізували виконавчу службу: держава створила робочі умови, ввела систему підготовки та оцінювання виконавців на основі об’єктивних показників тощо. Така змішана система примусового виконання працює під державним контролем. Держава слідкує за роботою приватних виконавців та регулює їх допуск до професії. До якого саме – державного чи приватного виконавця звертатись, в цій країні вирішує стягувач.

Ще одна країна, де діє змішана система виконання судових рішень – Польща. У наших сусідів виконанням судових рішень приватні виконавці займаються на правах самозайнятих осіб поза офіційною структурою, але за їхньою роботою наглядає Міністерство юстиції. Власне, саме таку систему й було запроваджено в Україні. Щоправда, подібна модель більш характерна для перехідного періоду роботи.

Краще обирати кращих

В Україні приватні виконавці хоч і працюють недавно, проте вже гарно себе зарекомендували. Адже стати приватним виконавцем не може будь-хто. Для того аби почати займатись цим видом діяльності необхідно відповідати суворим критеріям, прописаним у вищеназваному законі. Так, приватним виконавцем може стати громадянин України, якому виповнилось 25 років, з вищою юридичною освітою не нижче другого рівня (йдеться про спеціаліста чи магістра права). Водночас, майбутній фахівець зобов’язаний володіти державною мовою, мати стаж роботи у галузі права після отримання відповідного диплому не менше двох років та скласти кваліфікаційний іспит. Варто зауважити, обираючи приватного виконавця краще зупинити свій вибір на тому, хто має великий досвід роботи. Так, якщо приватний виконавець працює в галузі права понад 20 років, ще й був адвокатом – він зможе підійти до вирішення проблеми клієнта, використовуючи весь свій багатий досвід роботи.

Залишити відповідь